Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
18.5.
Cestování s kočkou I (Milan, L.Křížová, Milena, Jana)
17.5.
Kočka Mamina - kočičí povídání 12 (Mirka Červenková)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Prosba
Pro svoji dvouletou kocicku vzhled ocicat bez prukazu puvodu (na hrbete rezavy odstin - ocicat zrejme jen jeden z rodicu) hledam fesaka bud stejneho zbarveni (muze byt i tygrovany) nebo svetleho. Chci ji doprat kotatka nez ji moznosti byt matkou zcela zbavime a doufam, ze budou-li hezka, tak je snadno udame.
Volim tuto moznost misto klasicke inzerce napr. v casopise, protoze nejsme chovatele a nejde nam o prodej kotatek. Navic vec specha, protoze jiz v polovine kvetna pomine ucinek antikoncepcni injekce, kterou dostala.
Vlasta Leporska

Cestování s kočkou I

Včera a v pátek jsem uveřejnil prosbu Kateřiny Čuřínové, co že má dělat s kočkou, která nesnáší cestování. Zde je první část vašich odpovědí. Všem, kteří zaslali rady, děkuje (i jménem paní Čuřínové) Ferda.

Malíčká Dumka při první přepravě autem (16 kB) Pokud cestujete autem, asi bych zkusil psí síť mezi přední a zadní sedadla a nechal nešťastnému tvorovi, trpícímu klaustrofobií volný výběh. Kočka zaměří svou pozornost na to, jak se dostat na druhou stranu sítě a zapomene, že se jí cestování nelíbí a že by radši lovila rybičky z akvária. Horší je to v MHD či v autobuse. Jestli číča má nějaké oblíbené místo, dejte jí tam čerstvě vypraný froté ručník (určený na odpis), aby si ho obydlela a ten ručník jí pak dávejte do přepravky. Pokud ale šelma dospěje k názoru, že se jí cestování nelíbí, asi jí to nikdo nerozmluví.

V souvislosti s cestováním - kdysi dávno jsem si z Ruska vezl kočku a osciloskop. Obojí bez papírů, oscilograf takřka obří, kocour tak velký, jak velké je sedmiměsíční kotě modré sibiřské kočky (nic tak úplně mrňavého). Kdesi před Čopem se narodilo řešení: z osciloskopu byly vytaženy oba zesilovače (na šuplíčkách), časová základna (taky na šuplíčku), obrazovka a vše zabaleno do jiného zavazadla. Do skříně se zdrojem byl přes mdlý odpor nacpán kocour, omámený Rohypnolem po vzoru rómských uspávaček. Na dotaz sanitarno-veterinarnogo inspektora bylo odpovězeno, što jaščik - eto oscilograf i životnych nětu, na dotaz celníků se jaščik operativně změnil v korobku dlja kota. Převezl jsem obojí, ale jak bylo chudáku kocourovi blbě po těch práškách!
Milan


Dumka šplhá nahoru nad sedadlo (17 kB) Osobně si myslím, že v tomto případě moc toho nenaděláte. Situace je stejná jako se psy - někteří se autem vozí rádi, jiní cestování naprosto nesnáší. Mám kastrovaného kocourka (16 let), vůbec nechodí ven, nikdy nebyl nemocen. Až letos. Musel absolvovat cesty k lékaři, a to jak autem tak MHD. A? Bez problémů. Dokonce i polžívání tabletek (jak se v kočičí rubrice dočítám) je bezproblémové. a nebude mi nikdo věřit: ale v období akutního prožívání nemoci panovalo u mého kocourka těžké nechutenství. Zhubl a hubnul dál... Málokdo asi ví, jak nebezpečné je "nežraní" u koček. Jak jsem došla k úspěchu? Hlazením, domlouváním a přesvědčováním. Je až neuvěřitelné, co všechno můžeme od zvířat čekat.

Nechcete to také zkusit?
L.Křížová


Naše Žofie také nerada cestovala. Před první jízdou autem jsme vypůjčili dostatečně velkou přenosku, kočku zavřeli dovnitř, dali do auta a vyjeli. Zároveň s nastartováním motoru se ozval z přenosky nářek. Ne jen mňoukání nebo fňukání. Byl to zoufalý nářek týraného zvířete těsně před smrtí. Zaslechnout to někdo z ligy na ochranu zvířat, odeberou nám nejen kočku, ale možná i děti, popřípadě auto. Vydrželi jsme asi 10 minut a pak už to nešlo. Vzhledem k tomu, že jsme se nehodlali vracet a větší část cesty byla před námi, zkusila jsem Žofii vzít na klín. Doufám, že teď nečte nikdo, kdo se zabývá bezpečností silničního provozu, protože jsem si vědoma, že se to nemá. Nicméně ukázalo se, že hlavní problém byl zřejmě v přenosce. Být ve vrčícím autě a ještě uvězněná, to bylo prostě na jednu kočku moc. Od té doby vozíme kočku bez přenosky, manžel vyvinul k tomuto účelu nesundatelné vodítko (ovšem tím kočičku také příliš nepotěšil) a cesty probíhají celkem v klidu. Vodítko hlavně proto, že velkou část času Žofka věnovala snaze prozkoumat místo řidiče a vše, co k němu patří. Zpočátku sice ještě mňoukala, ale už ne tak zoufale, a tak po páté jízdě už jen formálně dá najevo nelibost, uvelebí se na zadním sedadle a spí.
Dumka zkoumá svůj nový přepravní koš (17 kB)

Má to jen jednu nevýhodu - je naprosto vyloučeno, aby jel s kočkou jen jeden člověk, na to je naše zvířátko příliš zvídavé.
Milena


Náš 5ti letý kocourek Lucinka (nalezeneček ze sídliště původně považován za kočičku :-)), bylo mu 5 měsíců když si nás našel) s námi cestuje téměř celých 5 let celkem bez problémů. Ale přece jen nám ho bylo líto, protože když jsme ho naložili do přepravky a vezli k veterináři, tak to vždycky cestou nějak vycítil že se nejede na chatu, ale někam pryč, kde určitě taková zábava nebude, tak cestou "poplakával" což nám mohlo utrhnout srdíčko, je to opravdu jak když brečí malé dítě...

A protože jsme já i má drahá polovička celý dny v práci pořidili jsme mu kamaráda. Ten s námi zatím na chatu necestuje (je to peršan a jmenuje se Vítek), ten cestoval zatím jen k veterináři, museli jsme vyřešit počet "přepravních zařízení". Takže místo další přepravky jsme koupili velký kulatý proutěný koš, který má železná dvířka (pozor, nejedná se o vězení pro kočičky...) a ta dvířka se dají úplně odepnout a koš pak slouží jako pelíšek - "bydlík" pro kocourky, který mají doma v pokoji, kde přes den i přes noc různě vegetují. Dumka jako malé kotě na svém proutěném koši (12 kB) A protože jsou na tento koš zvyklí, jako na svůj "bydlík", zjistili jsme následující - když jsme opět jeli s Lucinkou na veterinu (několikrát, takže se nejedná o náhodu...), jel ve svém proutěném košíku, během cesty byl naprosto klidný, nejen protože, že jel ve svém "bydlíku" na který je zvyklý ale i díky tomu že tento koš má veliký průřez kterým krásně vidí ven z auta co se kde děje, vidí krásně i na nás a nemá žádný stísněný pocit.
Paní Kateřina píše, že již vyzkoušela mnoho přepravek, tak možná tímto nepomohu, ale pokud toto ještě nevyzkoušela, doporučila bych dle našich zkušeností, zkusit přepravovat kočičku v jejím pelíšku na který je zvyklá, má ho za své útočiště a ze kterého by nemohla utéct ale měla co největší rozhled po okolí. Myslím, že proutěný koš je velmi vhodný.
Také mě napadá, jestli někdy nemohla cestou zažít něco, co jí vystrašilo a vystresovalo, co si člověk ani neuvědomí, ale kočička si pamatuje a už podvědomě se bojí po uzavření do přenosky co bude následovat... Myslím, že jde hlavně o to, kočičku přesvědčit, že cestování pro ní nemá být trest ani utrpení, ale jen "bezbolestné" přemístění z bodu A (kde jí je dobře) do bodu B (kde jí bude minimálně stejně tak dobře jako v bodě A). Kočičky a nejen kočičky, zvířátka vůbec, si nejen hodně pamatují ale i přemýšlejí, jinak než lidé, ano to sice ano, ale mají nejen instinkt ale i "mozeček", který používají a někdy mnohem, mnohem víc než jsme ochotni si připustit.
Když jsme si Vítka přinesli jako 6měsíční kotě s bronchitidou a přeraženým ocáskem (2poslední obratle z ocásku mu odpadly), tak jsme ho museli přesvědčit, a trvalo to hodně měsíců, že jakékoliv zvednutí ruky neznamená ránu, ale pohlazení nebo podání potravy či něco podobného, chvíli to trvalo - opravdu to chce obrnět se dávkou trpělivosti, ale už se nám podařilo Vítka přesvědčit a on to naštěstí pochopil...
Pokud by "tohle povídání a návrh" pomohly byla bych moc ráda, protože vím jak musíte trpět když kočička pláče a sténá, pokud ne, tak se nezlob te, byl to jen návrh dle mých zkušeností. Držím Vám i Vaší kočice palce a přeji hodně úspěchu při cestování.
Jana